Biuro Projektów - Strona główna
Korzyści jakie daje schowek:

Zmiany w programie MdM weszły w życie

Program Mieszkanie dla Młodych, który utworzony został przez państwo w celu pomocy młodym ludziom w zakupie ich pierwszego mieszkania, został poddany nowelizacji dnia 1 września 2015 r. Zmiany miały na celu rozszerzenie działania programu poprzez objęcie nim mieszkań z rynku wtórnego oraz budowanych dla członków spółdzielni mieszkaniowych, a także ułatwienie otrzymania pomocy osobom bez zdolności kredytowej. Zapisy dotyczące programu zostały doprecyzowane, aby jeszcze bardziej usprawnić jego działanie.

 

Zmianą, która znacznie zwiększyła ilość mieszkań, dla których możliwe jest otrzymanie dofinansowania w programie MdM, jest przede wszystkim objęcie nim nieruchomości z rynku wtórnego. Dla tego typu nieruchomości ustalony został niższy limit cenowy stanowiący 0,9 wartości odtworzeniowej. Od teraz możliwe jest uzyskanie dofinansowania przy zakupie mieszkania, które zostało przebudowane lub zaadaptowane z budynku niemieszkalnego, strychu czy starej kamienicy.

 

Ponadto dofinansowaniu podlega wkład budowlany wniesiony na poczet spółdzielni mieszkaniowej w celu nabycia prawa własności do nieruchomości po zawarciu umowy o budowę mieszkania. Ułatwiona została także sytuacja osób nieposiadających zdolności kredytowej – od teraz mogą one zawierać umowę kredytową razem z dowolną inną osobą.

 

Znacznemu polepszeniu uległy również warunki otrzymania pomocy przez osoby lub rodziny posiadające dwójkę lub co najmniej trójkę dzieci. Pierwszej grupie przysługuje dofinansowanie większe o 5% wynoszące teraz 20% wkładu własnego, podczas gdy druga grupa może liczyć na aż 30% dofinansowania. Co więcej, dla osób z trójką lub więcej dziećmi zwiększona została maksymalna powierzchnia mieszkań objętych programem MdM – z 50 do 65 m2. Zniesiony został także dla nich limit wiekowy, wyznaczony w innych przypadkach na 35 lat jako maksymalny wiek nabywcy, oraz warunek „pierwszego mieszkania”, co umożliwia zmianę obecnego miejsca zamieszkania w celu poprawienia warunków mieszkaniowych dla rodziny.

 

Jednocześnie nowelizacja ustawy o programie MdM przewiduje lepszą ochronę przed nadużyciami ze strony nabywców nie potrzebujących pomocy. Oznacza to, że osoby, które w ciągu 5 lat od zakupu mieszkania spłacą całość kredytu lub kwotę przekraczającą otrzymane dofinansowanie, będą zobowiązane do zwrotu części z uzyskanych pieniędzy.

 

Data: 01.09.2015
Źródło: http://www.mr.gov.pl

 

Nie wiesz jaki dom wybudować, żeby otrzymać dofinansowanie? W naszej ofercie znajdziesz specjalną kategorię z projektami domów w programie Mieszkanie dla Młodych! Oto kilka z nich:

 

Kala

 

Parterowy dom jednorodzinny, niepodpiwniczony, łączący nowoczesny charakter elewacji z prostym, klasycznym układem pomieszczeń. Jest to bardzo wygodny i funkcjonalny dom, który swoim pełnym programem zapewnia optymalny komfort 3, 4-osobowej rodzinie.

 

Przestronna część dzienna to duży salon oraz kuchnia z jadalnią. Część nocna to 2 wygodne sypialnie, w tym jedna z wyjściem na taras oraz przestronna łazienka. Atutem projektu jest zadaszony taras. Zaproponowany tutaj ciekawy i przestronny układ pomieszczeń umożliwia szereg aranżacji.

 

W domu zaprojektowano także kotłownię dostępną z wiatrołapu, której parametry pozwalają na montaż kotła na każdy rodzaj paliwa, w tym na paliwo stałe.

Gawra

 

Projektowany budynek jest wolno stojącym domem jednorodzinnym przeznaczonym dla 4-5 osób.

 

W piwnicach znajduje się kotłownia i 2 pomieszczenia gospodarcze. Na parterze zlokalizowano sień, hol, kuchnię, jadalnię, pokój dzienny i łazienkę. Na poddaszu znajdują się 3 pokoje sypialne, łazienka i przedpokój.

 

Bryłę budynku projektu domu Gawra stanowi prostopadłościan nakryty dachem dwuspadowym o kącie nachylenia połaci 45°, wzbogacony balkonami, które spełniają również funkcję zadaszeń nad wejściem i wyjściem do ogrodu. 

Irys G1

 

Irys G1 to mały urokliwy domek o prostej formie, cechujący się prostą konstrukcją.

 

Niewątpliwym atutem projektu jest możliwość łatwego zaadaptowania poddasza na funkcje mieszkalną. Dom został zaprojektowany w taki sposób, aby bez większych zmian i nakładów, można było wydzielić na poddaszu dodatkowe pokoje, oraz łazienkę.

 

W centrum domowego ogniska zaprojektowano kominek. Jego zabudowa wydziela w części parteru hol, salon z jadalnią, oraz kuchnię. Dodatkowo na parterze zaprojektowano dwa duże pokoje, łazienkę, oraz kotłownię dostępną z wiatrołapu. Projekt posiada też duży garaż.

 

D146

 

Projekt domu D146 skierowany jest dla osób szukających niewielkiego, współczesnego domu parterowego z poddaszem i garażem. Prosta, czysta bryła oraz harmonijny podział w elewacjach czynią ten dom klasycznie eleganckim.

 

Podstawowym założeniem przyjętym przy projekcie budynku było stworzenie funkcjonalnego i ciekawego wnętrza na niewielkim metrażu.

 

W elewacji budynku poprzez materiał zaakcentowano wyraźnie strefę wejściową. W bryle budynku oddzielono także funkcję mieszkalną dzienną od nocnej, jak również strefę mieszkalną od strefy gospodarczej z dużą kotłownią.