Biuro Projektów - Strona główna
Korzyści jakie daje schowek:

Wybór schodów wewnętrznych do domu

Wybierając schody prowadzące na piętro w domu bierzemy pod uwagę przede wszystkim czynniki takie jak bezpieczeństwo czy wygoda. Jednak ich wygląd jest równie ważny ze względu na to, iż schody zazwyczaj znajdują się w dobrze widocznym miejscu w domu. Niektóre projekty schodów są tak ciekawe, że służą jako ozdoba wnętrz. Jakie schody najlepiej wybrać?

 

Wszystko zależy od tego na które z wymienionych czynników zwracamy największą uwagę oraz ile pieniędzy chcemy przeznaczyć na zakup. Do wyboru mamy schody gotowe ze sklepu oraz schody zaprojektowane na wymiar. Wybierając schody gotowe musimy pamiętać, że mają one swoje ograniczenia. Zazwyczaj do wyboru mamy schody jedno- i dwubiegowe lub kręcone. Jeśli składają się one z kilku elementów, istnieje możliwość dopasowania ich do wymiarów pomieszczenia. Materiały, które przeważnie stosuje się do budowy schodów to stal, drewno lub ich połączenie. Do zalet schodów gotowych należą ich niskie ceny oraz szybkość montażu. Przy schodach na zamówienie możemy wybrać dowolny kształt, materiał oraz stylistykę, jednak musimy liczyć się z tym, że im bardziej skomplikowana konstrukcja, większe wymiary i efektowne materiały, tym wyższe ceny.

 

Istnieje również możliwość budowy schodów w trakcie budowy domu. Rozwiązanie to wybiera się raczej do specjalnie wydzielonej klatki schodowej niż do salonu. Schody robi się z żelbetonu i łączy stopnie w jedną całość. Ze względu na to tracą one swoje walory estetyczne i mogą być zbyt toporne do ekspozycji w pokoju dziennym. Aby poprawić wygląd takich schodów stosuje się materiały wykończeniowe. Przy budowie należy również pamiętać o zachowaniu odpowiednich wymiarów – minimum 80 cm na szerokość, 26 cm na głębokość oraz 16,5 cm na wysokość.

 

Jeśli chodzi o wykończenie schodów, najczęściej stosuje się drewno. Zastosowanie dobrego materiału ma wpływ nie tylko na ich wygląd, ale także trwałość i wygodę. Oprócz drewna z drzew liściastych takich jaki dąb, buk, brzoza, wiśnia i klon wykorzystuje się drewno z drzew egzotycznych – mahoń i tek. Rzadziej stosuje się drewno z drzew iglastych – sosna, świerk czy modrzew. Ze względu na ich mniejszą twardość, są też one mniej trwałe, ale dzięki temu tańsze. Drewno wykorzystywane do wykończenia schodów powinno być dobrze wysuszone, pozbawione sęków oraz z gęsto rozłożonymi słojami.

 

W przypadku schodów drewnianych lub wykończonych drewnem należy pamiętać o tym, że materiał ten musi być zabezpieczony lakierem albo olejem do drewna. Dzięki swojej trwałości i wytrzymałości, powłoka lakierowa gwarantuje łady połysk na lata. Ponowne lakierowanie może nie być konieczne nawet przez kilkanaście lat. Dodatkowo stosując lakier renowacyjny, nie ma konieczności cyklinowania starej warstwy lakieru, a wystarczy jedynie szlifowanie. Decydując się na olej, musimy przygotować się na konieczność ponownego nakładania oleju nawet raz do roku. W przeciwieństwie do lakieru, olej wnika głęboko w drewno, co zapewnia mu wysoką odporność na zabrudzenia.

 

Oprócz drewna, na schodach można zastosować także inne materiały wykończeniowe. Przy schodach żelbetonowych popularne jest nakładanie wykładzin. Oprócz ciepła, dywan zapewnia ochronę przed poślizgnięciem. Ze względu na to schody takie poleca się do domów z dziećmi lub osobami starszymi. Jednak aby wykładzina spełniała swoją funkcję antypoślizgową, musi być dobrze zamocowana do schodów, na przykład za pomocą kleju. Do minusów wykańczania schodów wykładziną należy trudność jej czyszczenia. Ze względu na to najlepiej stosować dywany ze sztucznych włókien, takich jak poliamid czy polipropylen, które są odporne na zabrudzenia. Trwałym materiałem na wykładzinę jest też wełna, jednak jej ceny są znacznie wyższe. Dodatkowo schody można wykończyć płytkami ceramicznymi, które bardzo łatwo się czyści. Płytki są wytrzymałe, a w wypadku uszkodzeń nie ma problemów z wymianą pojedynczych kafelków czy fug. Najlepiej położyć kafelki antypoślizgowe lub też stopnice, które również zapewniają ochronę antypoślizgową.

 

Data: 07.06.2016
Źródło: http://czterykaty.pl