Biuro Projektów - Strona główna
Korzyści jakie daje schowek:

Szerokość i usytuowanie bramy wjazdowej na posesję

Przy budowie bramy wjazdowej na naszą działkę bardzo ważne jest ustalenie jej właściwych wymiarów oraz usytuowania, ponieważ to właśnie te czynniki zapewnią wygodę późniejszego użytkowania. Położenie działki, jak również ilość mieszkańców domu wpływają na to, jaką bramę powinniśmy wybudować. Do zadań bramy wjazdowej należy także zapewnienie bezpieczeństwa, na przykład kiedy nastąpi konieczność ewakuacji.

 

Aby brama dobrze spełniała swoje funkcje, konieczne jest, aby miała odpowiednią szerokość. Minimalna szerokość bramy wjazdowej to 2,4 m, przy czym minimalna szerokość wjazdu na posesję to 3 m. Jednak dla zapewnienia większej wygody manewrowania samochodem warto pomyśleć o szerszej bramie. Optymalna szerokość to 3,5 m. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że szerokość ta powinna być większa w przypadku wjazdu na posesję domu wielorodzinnego.

 

Jeśli chodzi o usytuowanie bramy, przede wszystkim musi być ono zgodne z planem zagospodarowania terenu. Najczęściej bramę wjazdową buduje się obok furtki. Jeśli wymiary naszej działki na to pozwalają, przed bramą możemy pozostawić miejsce postojowe, dzięki któremu nie będziemy blokować drogi w trakcie otwierania bramy. Powinno być ono na tyle duże, aby móc spokojnie zaparkować samochód, a jego szerokość trochę większa niż szerokość bramy. W innych przypadkach brama musi być oddalona od drogi na tyle, aby umożliwiała wygodny skręt na posesję, co jest utrudnione zwłaszcza w przypadku wąskich ulic.

 

Kolejną decyzją, jaką musimy podjąć co do bramy wjazdowej jest jej typ. Wybór ten w dużej mierze uzależniony jest od położenia działki. Jeśli chcemy zdecydować się na bramę rozwieralną, długość zjazdu z drogi musi pozwalać na otwarcie jednego bądź dwóch skrzydeł. Taki typ bramy pozwala na uzyskanie szerokości wjazdu od 3 m do nawet 5 m w przypadku bramy dwuskrzydłowej. Bramy przesuwane instaluje się na szerokich działkach, gdzie zjazd z ulicy usytuowany jest blisko garażu. Szerokości bram przesuwanych zaczynają się od 3 m i mogą osiągać nawet 20 m.

 

Data: 08.06.2016
Źródło: http://budujesz.info