Projekt gotowy czy indywidualny

Podejmując decyzję o budowie domu każdy przyszły Inwestor stanie przed wyborem projektu domu. Pierwsze pytanie które pojawi się na tym etapie, to czy skorzystać z bogatej oferty gotowych projektów domów, czy też zlecić przygotowanie projektu indywidualnego. Niestety większość wad i zalet nowego domu zauważymy dopiero po jego wybudowaniu i zamieszkaniu w nim. Kluczowe znaczenie będzie miał komfort i funkcjonalność budynku. Te cechy zależą przede wszystkim od dobrego projektu. Poniżej postaramy się przedstawić plusy i minusy obu rozwiązań. Warto więc poświęcić trochę czasu, aby je rozważyć. To od przemyśleń przyszłego Inwestora będzie zależało zarówno to, czy dom będzie przyjazny dla jego mieszkańców, jak i czy będzie spełniał finansowe wymogi.
Projekty gotowe często postrzegane są jako tańsze. Zdarzają się Inwestorzy, którzy zamawiają projekt wymarzonego domu, nie mając świadomości o kolejnych kosztach związanych z tym zakupem. Inwestorzy nie mają świadomości, że nie kupują pełnego projektu – gotowego do złożenia w odpowiednim urzędzie. Zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym żaden projekt katalogowy do momentu jego adaptacji przez uprawnionego projektanta nie stanowi pełnowartościowej dokumentacji projektowej.
Wybierając projekt gotowy, należy mieć świadomość że będzie on wymagał adaptacji. Projekty gotowe nie są projektami gotowymi do realizacji. Ideą projektów z katalogu jest przedstawienie przyszłemu Inwestorowi gotowego rozwiązania funkcjonalnego i konstrukcyjnego i dostosowaniu projektu do działki a nie do Inwestora. Adaptacja projektu polega więc m. in. na dostosowaniu projektu gotowego do występujących na danym terenie warunków gruntowych, strefy obciążenia wiatrem i śniegiem itp.
Często adaptacja kosztuje tyle co projekt gotowy, a w przypadku zlecenia dodatkowych zmian projektantowi, należy spodziewać się kolejnych kosztów.
Jeżeli jednak projekt gotowy spełnia wszystkie wymagania Inwestorów i nie będzie wymagał wprowadzenia dodatkowych zmian, koszt adaptacji wcale nie musi być wysoki.
Zdarza się że decydującym argumentem dla przyszłego Inwestora są oferty promocyjne, które pozwalają kupić wybrany gotowy projekt taniej o kilkaset złotych.
Ilość dostępnych katalogów z projektami gotowymi jest tak obszerna, że praktycznie każdy powinien w nich znaleźć rozwiązanie idealne do swoich potrzeb. Można w nich znaleźć projekty domów w stylu tradycyjnym, dworkowym czy nowoczesnym. Tych ostatnich jest w dalszym ciągu najmniej.
Należy też mieć świadomość, że są pracownie oferujące tanie gotowe projekty, których jakość wykonania pozostawia wiele do życzenia oraz pracownie, tworzące projekty gotowe o jakości niejednokrotnie wyższej niż opracowania indywidualne, co ważne już zweryfikowanej przez rynek. Projekty z tych firm są godne polecenia.
Zwolennicy projektów indywidualnych twierdzą natomiast, że skoro dla większości Inwestorów dom jest pierwszą i ostatnią tak poważną inwestycją w życiu, dlaczego oszczędzać w początkowym etapie kilka tysięcy złotych. Rożnica w cenie projektu w odniesieniu do kosztów realizacji całej inwestycji jest niewielka. Dom to poważna finansowa inwestycja na lata. Czy w takim przypadku warto się więc kierować drobną oszczędnością?
Największym plusem projektu indywidualnego jest możliwość dowolnego wyboru projektanta. Atut ten zauważą jedynie osoby, które potrafią dostrzec różnicę w ręce i oku różnych projektantów. Większość z nich ma swoje ulubione pomysły i rozwiązania, które chętnie wykorzystuje w kolejnych realizacjach.
Projekt przygotowany pod wymagania Inwestora ma największe szanse na prawidłową odpowiedź na jego wyobrażenia i potrzeby. Istotne więc w trakcie opracowania koncepcji może okazać się udział specjalisty.
Cena projektu indywidualnego jest wyższa od cen gotowych szablonów projektowych. Zależy on od różnych czynników: stopnia skomplikowania funkcjonalności budynku, renomy danego projektanta i popularności jego prac.
Projekt budynku jednorodzinnego, przygotowany na indywidualne zamówienie, kosztuje od 3 do 5 procent wartości gotowego budynku. To dość sporo, ale wiele osób uważa, że warto.
Podsumowując, nie ma złotego środka na odpowiedź czy lepiej zdecydować się na wybór projektu gotowego czy indywidualnego. Każdy Inwestor ma inne uwarunkowania i inne możliwości finansowe.
Ważne jest, aby przed podjęciem jakichkolwiek decyzji zapoznać się z ofertą dostępną w Internecie i przynajmniej porozmawiać z projektantami o warunkach, cenach i ich możliwościach.
Jeżeli budujemy swój pierwszy dom, to sam projekt może okazać się powracającym problemem. Najważniejszym zadaniem przyszłego Inwestora jest więc znalezienie odpowiedniego projektanta – bez względu czy zlecimy mu adaptację gotowego rozwiązania, czy też chcemy zlecić mu przygotowanie indywidualnego projektu. Najważniejsze jest, aby wybór padł na człowieka z którym się najlepiej rozumiemy.