Jaki kamień wybrać na elewację i jak go pielęgnować?

Kamień jest bardzo trwałym materiałem na elewację zewnętrzną domu, jeśli odpowiednio o niego dbamy. Można go zastosować zarówno na całości, jak i poszczególnych elementach, w zależności od naszych preferencji i oczekiwanych efektów. Który kamień najlepiej wybrać i jak o niego dbać?
Rodzaje
Istnieje wiele rodzajów kamienia, które nadają się na nałożenie na elewację. Jednak w zależności od tego gdzie dokładnie chcemy go położyć i jakich właściwości oczekujemy, powinniśmy wybrać odpowiedni dla nas typ. Najczęściej stosowane kamienie to:
- Granit – bardzo twardy, odporny na mróz, dostępny w różnych kolorach. Minusem jest jego wysoka cena.
- Piaskowiec – stosunkowo twardy i gładki, odporny na mróz i wilgoć, nie ulega zabrudzeniu, dostępny w wielu kolorach. W przeciwieństwie do granitu, ceny są przystępne.
- Trawertyn – odporny na mróz mimo porowatej struktury. Ze względu na to, że pochodzi od wapieni, dostępny jest jedynie w kolorach brązu i beżu.
- Łupek kwarcowy – posiada metaliczną fakturę, dostępny w wielu kolorach. Ze względu na jego trwałość, łatwo go utrzymać.
- Gnejs – posiada szorstką powierzchnię, trwały, odporny na zmiany temperatury, dostępny w różnych kolorach. Najczęściej powstaje z przeobrażenia granitu.
- Spieki kwarcowe – stosunkowo tania alternatywa dla kamienia naturalnego. Są lekkie, odporne na zmiany temperatury, wodę oraz promieniowanie, dostępne w wielu barwach i różnych strukturach. Dodatkowym plusem jest łatwość montażu i wymiany uszkodzeń oraz brak konieczności przeprowadzania zabiegów pielęgnacyjnych.
Pielęgnacja
Jeśli decydujemy się na zastosowanie kamieni naturalnych powinniśmy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji, aby jak najdłużej cieszyć się piękną elewacją. Niektóre zabiegi możemy wykonać samodzielnie, a niektóre powinniśmy zlecić specjalistom. Sami możemy przede wszystkim myć kamień myjką ciśnieniową na wodę lub parę albo lekko namoczoną szczotką. W ten sposób usuniemy lekkie zabrudzenia. Ponadto raz na pięć lat możemy wykonać zabieg impregnacji, który zapewnia ochronę przed wilgocią. Do zabiegów, które możemy zlecić należą:
- Polerowanie i szlifowanie – dzięki wygładzeniu kamienia zmniejsza się jego nasiąkliwość, co chroni go przed osadzaniem się brudu. Zabieg usuwa także już istniejące zanieczyszczenia.
- Piaskowanie – czyszczenie piaskiem pod ciśnieniem, stosowane do usuwania ciężkich zabrudzeń.
- Czyszczenie chemiczne – ze względu na to, iż stosując środki chemiczne łatwo o przebarwienia, nie powinniśmy podejmować się tego zabiegu sami. Czyszczenie chemiczne sprawdza się przy usuwaniu z elewacji sadzy, rdzy oraz mchu.
Data: 31.05.2016
Źródło: http://ladnydom.pl