Jak uzyskać dopłaty do domów energooszczędnych

W odpowiedzi na dyrektywę Unii Europejskiej, według której wszystkie budynki powstające w państwach członkowskich od 2021 roku powinny zużywać praktycznie zerowe ilości energii, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej utworzył program dofinansowań dla domów energooszczędnych. Dofinansowaniu podlegają zarówno nowo budowane domy jednorodzinne, jak i domy oraz mieszkania zakupione od deweloperów, w tym spółdzielni mieszkaniowych, będące nowymi inwestycjami.
Aby uzyskać dofinansowanie konieczne jest, aby budynek mieszkalny został wzniesiony dopiero po zawarciu umowy o kredyt objęty dotacją, jednakże w okresie nie dłuższym niż 3 lata od jej podpisania. Dofinansowanie polega na zwrocie części kwoty zaciągniętego kredytu po zakończeniu procesu inwestycyjnego oraz sprawdzeniu, że powstały budynek rzeczywiście jest energooszczędny. Kwota dotacji zależna jest od osiągniętego współczynnika EUco, który określa średnie zapotrzebowanie na energię w ciągu roku.
Jednocześnie uzyskana kwota może zostać przeznaczona jedynie na pokrycie kosztów kwalifikowanych, do których zaliczają się:
- budowa lub zakup kwalifikowanego budynku mieszkalnego,
- zakup projektu,
- przeprowadzenie weryfikacji energooszczędności projektu,
- sprawdzenie współczynnika EUco budynku.
Należy pamiętać, że dotacja nie pokrywa kosztów wykończenia budynku niezwiązanych z jego efektywnością energetyczną.
Aby pomóc Ci w procesie ubiegania się o dofinansowanie, przygotowaliśmy listę kolejnych kroków, które musisz wykonać, aby otrzymać i zachować dotację:
- Zakup projektu gotowego lub indywidualnego wraz z obliczeniami jego zapotrzebowania na energię.
- Uzyskanie pozwolenia na budowę.
- Zlecenie weryfikacji energooszczędności projektu przez uprawnionego do tego weryfikatora.
- Złożenie w banku wniosku o dofinansowanie wraz z wymaganymi dokumentami.
- Podpisanie z bankiem umowy o kredyt z dotacją.
- Podpisanie umów dotyczących budowy domu energooszczędnego z wykonawcami.
- Budowa domu bez wprowadzania zmian mających wpływ na jego energooszczędność.
- Zlecenie weryfikacji energooszczędności budynku innemu weryfikatorowi.
- Zgłoszenie w banku zakończenia budowy i złożenie dokumentacji w ciągu 90 dni.
- Umożliwienie przedstawicielowi banku kontroli wybudowanego lokalu.
- Złożenie w banku arkuszu ewaluacyjnego na rok po zakończeniu budowy.
- Zachowanie trwałości energooszczędności budynku przez okres 3 lat i złożenie w banku odpowiedniego zaświadczenia.
- Umożliwienie NFOŚiGW kontroli budynku.
Data: 15.02.2016
Źródło: https://www.nfosigw.gov.pl
Na naszej stronie znajdziecie specjalną kategorię z projektami domów energooszczędnych, a w niej domy takie jak:
Marcello 2 to niewielki dom jednorodzinny o ciekawej architekturze. Dzięki funkcjonalnemu rozplanowaniu pomieszczeń, dom zapewni wygodę w użytkowaniu 4-5 osobowej rodzinie.
Otwarty salon i jadalnia połączona z kuchnią, stworzą komfortową przestrzeń dla życia rodzinnego i towarzyskiego. Dodatkowo na parterze zlokalizowano pokój gościnny, oraz łazienkę. Dzięki temu poddasze pozostanie strefą wyłącznie dla mieszkańców domu.
Niewątpliwym atutem projektu jest łazienka na poddaszu z której dostępna jest pralnia oraz duży strych mogący pełnić funkcję np. suszarni. Nie zapomniano również o pomieszczeniu gospodarczym z wyjściem na ogród, oraz garderobie.
Tamarillo 3 to uroczy dom, który świetnie wpisuje się w każde otoczenie, a zarazem posiada swój oryginalny styl. Jego szczególną cechą są optymalnie zaprojektowane wielkości pomieszczeń, tak aby dom był bardzo wygodny w użytkowaniu, ale też niezbyt duży.
Dużym atutem projektu jest otwarty salon z miejscem na jadalnię i centralnie umieszczonym kominkiem, oraz duża kuchnia ze spiżarnią. Na parterze zaprojektowano także pomieszczenie, które może służyć jako pokój gościnny lub gabinet oraz łazienkę.
Na poddaszu znajdują się dwa komfortowe pokoje, sypialnia połączona z garderobą, oraz duża łazienka i pralnia.
Parterowy dom jednorodzinny utrzymany w klimacie nowoczesnej willi. Łączy w sobie współczesny charakter elewacji z prostym, klasycznym układem pomieszczeń. Jest to bardzo wygodny i funkcjonalny dom idealnie nadający się dla 4-osobowej rodziny.
W przestronnej części dziennej zaprojektowano duży salon, jadalnię otwierająca się na ogród poprzez ogromne przeszklenie, kuchnię ze spiżarnią oraz wc. Atutem projektu jest duży, częściowo zadaszony taras.
Część nocna to 3 wygodne sypialnie, z czego dwie posiadają wyjście na taras oraz łazienka. W domu zaprojektowano dużą kotłownię dostępną z wiatrołapu oraz dwustanowiskowy garaż.
Sezam 2 Energo to bardzo ciekawa propozycja domu energooszczędnego przeznaczonego dla 4-5 osobowej rodziny. Dom posiada prostą formę i nieskomplikowaną konstrukcję, co zdecydowanie ułatwi budowę.
Niewątpliwym atutem projektu jest jasny podział na strefę ogólnodostępną i prywatną - przeznaczoną tylko dla mieszkańców. W tej pierwszej zlokalizowano otwarty salon oraz kuchnię ze spiżarnią.
Nie zapomniano również o pomieszczeniu gospodarczym z wyjściem na ogród oraz dodatkowej łazience. W wiatrołapie i holu przewidziano miejsce na szafy w zabudowie.