Biuro Projektów - Strona główna
Korzyści jakie daje schowek:

Jak uzyskać dofinansowanie na mikroinstalacje OZE

Interesuje Cię budowa domu energooszczędnego? Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej utworzył specjalny program mający na celu dofinansowywanie zakupu oraz montażu mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii o nazwie Prosument. Istniejący program jest aktualnie na etapie konsultacji zmian, aby uzyskanie dofinansowania było łatwo dostępne na terenie całego kraju. Planowane jest także unormowanie zasad dotyczących przyznawania dotacji przez pośredników.

 

Na czym dokładnie polega program Prosument? Jego pełna nazwa brzmi „Wspieranie rozproszonych, odnawialnych źródeł energii Część 2) Prosument - linia dofinansowania z przeznaczeniem na zakup i montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii”.  Jest on przeznaczony zarówno dla wspólnot czy spółdzielni mieszkaniowych, jak i dla osób fizycznych. Został utworzony z zamiarem zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do powietrza poprzez wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych.

 

Dotacja obejmuje koszty zakupu oraz montażu instalacji i mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii przeznaczonych do produkcji ciepła lub energii elektrycznej w budynkach mieszkalnych. Dotyczy to także wymiany poprzednich instalacji w celu zamontowania rozwiązań bardziej ekologicznych. Dokładniej chodzi o:

 

 

Na lata 2014-2022 zaplanowano budżet o wysokości 800 mln zł. Wraz z udzielonym dofinansowaniem podpisywane są umowy o kredyt. O dofinansowanie można starać się zarówno za pośrednictwem Wojewódzkigo Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jak i banków.

 

Warunki udzielanych dofinansowań:

 

 

Nadal masz pytania? Poniżej przeczytasz odpowiedzi na kilka najczęściej zadawanych pytań:

 

Czy możliwe jest otrzymanie samej dotacji bez umowy o kredyt?

 

Nie. Dofinansowanie obejmuje dotację wraz z kredytem, które wspólnie mają pokryć do 100% kosztów przedsięwzięcia.

 

Czy możliwy jest wkład własny?

 

Tak. Jeśli koszty instalacji przekraczają maksymalną kwotę objęta dofinansowaniem, możliwe jest sfinansowanie pozostałej części z własnych środków. W innym wypadku wkład własny jest także możliwy, lecz zmniejsza kwotę dofinansowania.

 

Czy w przypadku ubiegania się o dofinansowanie za pośrednictwem gminy można samemu wybrać firmę instalacyjną?

 

Nie. Gmina jako beneficjent wybiera wykonawcę.

 

Czy instalacja musi znaleźć się w budynku, do którego ma dostarczać energię?

 

Niekoniecznie. Instalacja może zostać zamontowana także w innym budynku lub na gruncie. Warunkiem jest jednak, aby dostarczała energię do budynku mieszkalnego.

 

Data: 30.12.2015

Źródło: https://www.nfosigw.gov.pl/

 

Nie wiesz jaki projekt domu wybrać, aby zakwalifikować się na dofinansowanie? W naszej ofercie znajdziesz wiele projektów domów energooszczędnych, m.in.:

 

Daktyl energo

 

Mały, parterowy dom przeznaczony dla 4-5 osobowej rodziny.

 

Mimo niewielkich rozmiarów, dzięki dobrze zagospodarowanej przestrzeni, będzie bardzo wygodny w użytkowaniu. Niewątpliwym atutem projektu jest jasny podział na strefę ogólnodostępną i prywatną - przeznaczoną tylko dla mieszkańców. W tej drugiej zlokalizowano trzy sypialnie i dużą łazienkę.

 

W domu przewidziano również pomieszczenie gospodarcze z miejscem na pralkę, oraz duży strych.

 

Bakardi

 

Nowoczesny i komfortowy dom charakteryzujący się atrakcyjnym wyglądem oraz prostą formą i konstrukcją.

 

Projekt posiada otwarty salon, jadalnię, oraz dużą kuchnię ze spiżarnią. Zaprojektowano również garaż dostępny bezpośrednio z wiatrołapu z przejściem do kotłowni.

 

Zaletą domu jest ganek i taras, zaprojektowane w podcieniu, dzięki czemu obie strefy chronione są przed opadami deszczu.

 

Na poddaszu znajdują się trzy komfortowe pokoje i sypialnia z garderobą oraz wyjściem na taras. Znajduje się tam również duża łazienka posiadająca swój balkon, który może np. służyć do suszenia prania.

 

Imbir 2

 

Dom parterowy przeznaczony dla 4-5 osobowej rodziny.

 

Niewątpliwym atutem projektu jest jasny podział na strefę ogólnodostępną i prywatną - przeznaczoną tylko dla mieszkańców. W tej drugiej zlokalizowano trzy sypialnie, dużą łazienkę z miejscem na pralkę w zabudowie oraz garderobę.

 

Strefa dzienna to przestronny salon z jadalnią otwartą na kuchnię. W centrum domowego ogniska zlokalizowano kominek.

 

W domu przewidziano również duży wiatrołap oraz pomieszczenie gospodarcze z wyjściem na ogród.

 

Rio

 

Parterowy dom jednorodzinny swoim pełnym programem funkcjonalnym zapewniający komfort i wygodę 4-osobowej rodzinie.

 

Przestronna część dzienna to duży salon połączony z jadalnią, otwierający się na ogród poprzez przeszklenia, kuchnia ze spiżarnią oraz wc. Część nocna to 3 wygodne sypialnie oraz łazienka. W domu zaprojektowano dużą kotłownię dostępną z wiatrołapu.

 

Ten optymalny i ciekawy program funkcjonalny został ujęty w prostej bryle na rzucie prostokąta, przykrytej kopertowym dachem. Atutem projektu jest jego prostota zarówno w układzie pomieszczeń, jak i w rozwiązaniach elewacji, gdzie elegancki, nowoczesny styl osiągnięto poprzez klasyczne, proste ale szlachetne materiały.