Biuro Projektów - Strona główna
Korzyści jakie daje schowek:

Domy prefabrykowane – warto budować?

Co to są domy prefabrykowane? Czy warto je budować? Czy są wystarczająco wytrzymałe? Co z kosztami i czasem budowy? Na wszystkie te oraz inne pytania otrzymacie odpowiedzi właśnie w tym artykule.

 

Domy prefabrykowane to domy wybudowane z gotowych części, takich jak ściany, stropy czy dach, które wcześniej zostały przygotowane w fabryce. Wszystkie te elementy tworzone są według szczegółowej specyfikacji, co zapewnia wysoką jakość produktów i trwałość. Wyróżniamy dwa najbardziej popularne typy domów prefabrykowanych:

 

 

Główną zaletą stosowania prefabrykatów jest zmniejszenie kosztu wykończenia budynku oraz czasu budowy, które z góry można oszacować, i które zazwyczaj nie ulegają zmianie w trakcie prac budowlanych. Przed rozpoczęciem budowy mamy możliwość wyboru stanu wykończenia domu, w zależności od naszych preferencji. Istnieją trzy opcje:

 

 

Bez względu na wybraną przez nas opcję, dużym plusem domów prefabrykowanych jest fakt, iż ich budowa nie jest tak uciążliwa, jak budowa z użyciem tradycyjnych metod i technologii. W związku z tym, że wszystkie części domu są przygotowywane przez jedną firmę w fabryce, nie jest konieczne nadzorowanie placu budowy oraz postępu prac. Po wytworzeniu elementów budynku zgodnie z naszymi preferencjami, firma montuje je na działce, wykańcza oraz przekazuje gotowy dom w ręce właściciela. Ponadto z powodu skróconego czasu prac budowlanych, budowa może odbywać się o każdej porze roku, niezależnie od warunków pogodowych.

 

Ile dokładnie trwa budowa? Standardowy czas wykończenia domu prefabrykowanego wynosi około 3 miesięcy. Mowa tutaj o domach wykonanych w szkielecie drewnianym, gdyż zastosowanie tej technologii pozwala na przygotowanie całych ścian razem z zamontowanymi oknami i drzwiami. Samo wytworzenie tych elementów w fabryce zajmuje około 3-4 dni, a zamontowanie na działce do tygodnia, jednak konieczne jest jeszcze wykończenie budynku.

 

Jednym z minusów budowy domów prefabrykowanych może być fakt, że razem z przyspieszeniem czasu budowy, przyspieszone zostają także wszystkie płatności, na co inwestor musi być przygotowany. Budżet potrzebny na budowę domu z prefabrykatów jest podobny jak w przypadku tradycyjnych materiałów. Należy jednak pamiętać, że koszt wykończenia domu ustalany jest z góry i w przeciwieństwie do budowy tradycyjnymi metodami, unika się dodatkowych nieprzewidzianych wydatków, które wynikają w trakcie prac budowlanych. Ponadto koszty późniejszego użytkowania domu prefabrykowanego wychodzą korzystniej.

 

Jeśli chodzi o ograniczenia domów prefabrykowanych, możliwa jest budowa na podstawie dowolnego projektu, podobnie jak przy budowie w trybie tradycyjnym. Dodatkowo nie ma problemów z przebudową czy rozbudową, gdyż technologia prefabrykacji ułatwia te prace. Niektóre firmy oferują również budowę domów prefabrykowanych, które są energooszczędne lub pasywne. Jednak mimo tego, że łatwo zapewnić w nich szczelność i uniknąć powstawania mostków termicznych, dużo zależy od położenia i warunków panujących na działce.

 

Data: 30.05.2016
Źródło: http://ladnydom.pl