Biuro Projektów - Strona główna
Korzyści jakie daje schowek:

Co to jest inteligentny dom?

Spotkałeś się z pojęciem inteligentny dom i nie wiesz co ono tak naprawdę oznacza? A może kojarzy Ci się z domem wyposażonym w wysoce zaawansowaną technologię, która równocześnie jest bardo droga? Co rzeczywiście sprawia, że dom staje się inteligentny?

 

Tak naprawdę nie jest dokładnie sprecyzowane jaki typ i jaka ilość nowoczesnych rozwiązań musi pojawić się w domu, aby móc nazwać go inteligentnym. Pojęcie to jest bardzo ogólne i może oznaczać jakikolwiek stopnień zautomatyzowania naszego domu. Poniżej przedstawiamy przykłady inteligentnych rozwiązań do domu.

 

Obsługa urządzeń

 

Do tej grupy rozwiązań zaliczają się wszystkie systemy umożliwiające nam sterowanie standardowymi sprzętami domowymi, takimi jak lampy czy rolety. W przypadku oświetlenia szczególnie chodzi o możliwość przyciemniania światła czy sterowania grupami świateł. Inne rozwiązania to na przykład automatyczne otwieranie i zamykanie bramy wjazdowej i garażowej lub automatyczny system podlewania ogrodu.

 

Bezpieczeństwo

 

Chodzi tu o technologie zwiększające bezpieczeństwo naszego domu, na przykład poprzez połączenie urządzeń takich jaki czujniki ruchu z systemami alarmowymi. Bezpieczeństwo zapewniają także wykrywacze dymu, ognia czy tlenku węgla. Dodatkowo istnieje możliwość zainstalowania zewnętrznych czujników wiatru i deszczu.

 

Automatyzacja

 

Do rozwiązań automatyzujących działanie urządzeń w domu zaliczamy głównie technologie umożliwiające zautomatyzowanie oświetlenia czy też ogrzewania. Oprócz zaprogramowania włączania i wyłączania o określonym czasie na podstawie harmonogramu możliwe jest również zastosowanie czujników ruchu i zmierzchu.

 

Oszczędność

 

W inteligentnym domu można także zainstalować rozwiązania pozwalające na obniżenie kosztów ogrzewania i oświetlania. Chodzi tu o systemu sterujące zużyciem energii cieplnej i elektrycznej zgodnie z porą dnia, obecnością ludzi oraz warunkami pogodowymi.

 

Multimedia

 

Istnieją również specjalne systemy pozwalające na sterowanie domowymi sprzętami audio i video. Dodatkowo do tej grupy zaliczamy rozwiązania umożliwiające zmianę koloru oświetlenia w domu.

 

Sieć internetowa i GSM

 

Dzięki tym rozwiązaniom możliwe jest sterowanie sprzętami w domu z dowolnego miejsca na świecie przez Internet lub telefon komórkowy. Możemy także ustawić powiadomienia w razie zaistnienia określonych sytuacji.

 

Data: 06.06.2016
Źródło: http://www.dom.pl